niedziela, 24 lutego 2013

Rytel - opis miejscowości

 RYTEL
Wieś letniskowa (ok. 1670 mieszkańców), położona przy drodze krajowej 22, 14 km na zachód od Czerska, z dogodnymi połączeniami PKP i PKS.Rytel to największa po Czersku miejscowoć w gminie. 

Nazwa miejscowości pochodzi pod nazwiska Marcina Retila, który w 1430 r. otrzymał przywilej na karczmę przy "trakcie gdańskim", w miejscu przeprawy przez Brdę.

Dzięki malowniczym okolicom: Brdzie i Wielkiemu Kanałowi Brdy Rytel stanowi doskonały punkt etapowy spływów kajakowych. Warto tutaj zobaczyć: neobarokowy kościół NMP Królowej Różańca Św., pozostałość ewangelickiego cmentarza znajdującego się we wsi.

Przy głównej drodze naprzeciwko kościoła kawiarnia "Kaprys"- gdzie od lat niezmiennie serwuje się lody własnego wyrobu, znajduje się tutaj również Punkt Informacji Turystycznej – tel. (48 52) 398 51 21. 

Znajduje się tutaj min. prywatna stadnina, strzelnica myśliwska, wypożyczalnia sprzętu kajakowego, rowerów . Miejscowość ta posiada również bogate zaplecze w postaci bazy noclegowej (pole namiotowe, liczne pokoje gościnne) i gastronomicznej (kawiarnia ,restauracja, bary, sklepy).

W sezonie letnim organizowane są liczne imprezy turystyczno-kulturalne, a okoliczne lasy obfitują w grzyby i jagody. Turysta spragniony kontaktu z przyrodą znajdzie w Rytlu doskonałe warunki do wypoczynku. 

W okolicach Rytla znajduje się rezerwat Mętne (3 km) – największe na Pomorzu skupisko brzozy niskiej.3 km na poł.-zach. od Rytla ma swoją siedzibę Stacja przyrodnicza Uniwersytetu Łódzkiego "Suszek", gdzie nad jeziorem Suszek stworzona została trasa wycieczki przyrodniczej, zapoznająca zwiedzającego z hydrofauną siedlisk słodkowodnych.   


 Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz