wtorek, 5 lutego 2013

Historia BRDY RYTEL

Działalność sportowa w Rytlu sięga okresu międzywojennego gdzie głównym inicjatorem tego było ognisko gimnastyczne „Sokół” i zajęcia sportowo-rekreacyjne przy Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. W pierwszym okresie powojennym również odbywały się imprezy sportowe, rekreacyjne i turystyczne, jednak dopiero na wiosnę roku 1958 z inicjatywy Jana Rekowskiego, Edmunda Domaros i Tadeusza Biernat utworzono Koło Ludowego Zespołu Sportowego przyjmując nazwę „Brda”. Stowarzyszenie Brda Rytel, które powstało we wrześniu 2003 roku jest kontynuatorem powstałego w 1958 roku Ludowego Zespołu Sportowego. 

Głównym zadaniem Brdy w przeszłości jak i w czasach obecnych jest krzewienie kultury fizycznej wśród mieszkańców (szczególnie dzieci i młodzieży) Rytla i okolicznych miejscowości takich jak: Mylof, Rytel Nadleśnictwo, a po reformie oświaty i przyłączenia do rejonu gimnazjum w Rytlu Krzyża, Gutowca, Zapędowa, również tych miejscowości. W tym okresie organizacją kierowali oprócz wymienionych już założycieli m.in. Marek Wiśniewski, Jan Laskowski, Krzysztof Pawłowski i obecnie Jerzy Mocek. Przez cały okres istnienia Brdy działało wiele sekcji sportowych i turystycznych takich jak: koło motorowe, koło szachowe, koło turystyczne siatkówka, lekkoatletyka, rugby jednak wiodącą sekcją istniejącą od początku jest piłka nożna. Mimo typowo rekreacyjnego uprawiania poszczególnych dyscyplin Brda Rytel może poszczycić się wieloma osiągnięciami swoich zawodników m.in.
-medale na igrzyskach olimpijskich sportowców wiejskich (w tym złoty medal JanaLaskowskiego w małym maratonie),
-medale mistrzostw Polski młodzików w rugby(najlepsi zawodnicy tego zespołu z trenerem Markiem Wiśniewskim, obecnym prezesem Polskiego Związku Rugby 7-osobowego, czasie późniejszym zdobywali medale mistrzostw Polski seniorów reprezentując barwy CzarnychBytom).

Jak wspomniano już wyżej sekcją działającą od początku i cieszącą się największym zainteresowaniem jest piłka nożna. Wszyscy kierujący Brdą Rytel starali się, aby istniał zespół seniorów piłki nożnej i w miarę możliwości stwarzać zespoły młodzieżowe. Od początku do1975 roku zespół seniorów Brdy brał udział w rozgrywkach powiatowej ligi LZS-ów w Chojnicach. W sezonie 1975/1976 zgłosił się do rozgrywek „C” klasy w OZPN Bydgoszcz i od tego czasu nieprzerwanie uczestniczy w rozgrywkach OZPN Bydgoszcz i obecnie OZPN Gdańsk w „B” klasie. Największym osiągnięciem był awans do „A” klasy w roku 1978. Jednymi z najlepszych zawodników byli Tadeusz Słomiński grający w II ligowej Zawiszy Bydgoszcz, JanuszFormella próbowany w III ligowym Chemiku Bydgoszcz i II ligowej Lechii Gdańsk oraz KrzysztofKosecki w OSiR Chojnice, później trener juniorów Chojniczanki w makroregionie.
Prócz tego Brda Rytla może pochwalić się jak na swoje warunki bardzo dobrą pracą z młodzieżą, która zaczęła się już w latach siedemdziesiątych, czego efektem był dwukrotny udział w finale ogólnopolskim turnieju dzikich drużyn organizowanych przez „Świat Młodych” i ZHP w roku 1974 w Nasielsku i 1975 w Rytlu, gdzie zajęli I miejsce a współorganizatorem byłLZS Brda. W większości z tych zawodników utworzono później zespół juniorów młodszych , który przez dwa sezony brał udział w rozgrywkach OZPN Bydgoszcz. Przez kilkanaście następnych lat Rytel posiadał jedynie drużynę seniorów. Od sezonu 1994/1995 powstaje zespół młodzików starszych a w sezonie 1996/1997 dołącza do nich drugi zespół młodzieżowy, młodzików młodszych. Oba te zespoły występowały jako Uczniowskie Kluby Sportowe przy szkole w Rytlu, czyli podobnie jak zespół seniorów nie były wspomagane obcymi zawodnikami. Występy jednego i drugiego zespołu w tych czasach cieszyły się wielkim zainteresowaniem ze strony kibiców. Na spotkania przychodziło tylu kibiców, że przyjeżdżający tu trenerzy i opiekunowie nie mogli uwierzyć i patrzyli na to z lekkim zdziwieniem, że na mecze zespołu z Rytla przychodzi o wiele więcej kibiców niż na ich, którzy swoje mecze rozgrywali w takich miastach jak Chojnice, Tuchola czy Bydgoszcz. Zainteresowanie to miało jednak swoje uzasadnienie w wynikach odnoszonych przez tych młodych zawodników. Zespoły te niejednokrotnie ogrywały i ostatecznie zajmowały wyższe miejsce w tabeli niż takie zespoły jak „Polonia” Bydgoszcz, „Gwiazda” Bydgoszcz, „Chojniczanka” Chojnice, „Kolejarz” Chojnice, „Tucholanka” Tuchola czy „Grom” Więcbork. Jednak największy sukces młodzi piłkarze z Rytlaodnieśli w sezonie 1996/1997, kiedy to w Pucharze Polski doszli do półfinału województwa bydgoskiego gdzie musieli uznać wyższość drugiego zespołu „Zawiszy” Bydgoszcz. Po zakończeniu wieku młodzika zawodnicy UKS Brda Rytel(bracia Łukasz, Michał, MateuszFormella) zasilili zespół juniorów Chojniczanki, który walczył w rozgrywkach o mistrzostwo makroregionu a Kamil Wiśniewski przeszedł do zespołu juniorów Lechii Gdańsk i SMS Łódź.UKS SP „Brda” Rytel grał do roku 2000 po czym miał 3 letnią przerwę. Od sezonu2003/2004 zespół z Rytla posiada drużynę juniorów oraz od sezonu 2007/2008 drużynę młodzików, które uczestniczą w rozgrywkach o mistrzostwo ligi powiatowej.


http://www.brdarytel.pl/

http://brdarytel.futbolowo.pl/
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz