środa, 5 czerwca 2013

Kościół ewangelicki w Rytlu cz.2

W roku 1891 r. gmina ewangelicka wybudowała dla nielicznych swych wyznawców drewnianą kaplicę (zbór).
Zastąpioną w 1909 r.nieistniejącym już murowanym budynkiem.
Budowę istniejącej do dzisiaj plebanii ewangelickiej zakończono w roku 1904.
W latach sześćdziesiątych Kościół służył jako magazyn GS-u(wapna, pasze, cementy). Niestety kościół niszczał. Z opowieści dziadka dowiedziałem się nawet, że znajdowały się w nim organy. Piszczałki wykonane z cyny rozkradziono(były sprzedawane na złom, bawiły się nimi dzieci). Wysokość wieży to ok. 20-25m.
W późniejszych latach kościół został rozebrany. Cegła została użyta do budowy nowej części szkoły(fundamenty).
1954 r. otwarto w Rytlu Wiejski Ośrodek Zdrowia,który w 1982 r. został przeniesiony z budynku byłego Urzędu Gminy do budynku po plebanii ewangelickiej.
Rok 2009Właścicielem budynku, w którym mieści się Ośrodek Zdrowia w Rytlu jest parafia ewangelicko-augsburska. Jej proboszcz okazał się twardym przeciwnikiem w negocjacjach z gminą Czersk w sprawie sprzedaży obiektu. Zażądał bowiem kwoty 250 tys. złotych.
W roku 2010 Ośrodek Zdrowia przeniesiono do nowego budynku wybudowanego obok remizy OSP a dawną plebanię z przyległymi terenami przejęła osoba prywatna, która odnowiła dawną plebanię.
Wielka szkoda że, kościół się nie zachował. Mógł by służyć chociaż za muzeum itp. Cmentarz też strasznie niszczeje. Jeszcze niedawno można było wejść na tereny byłego kościoła, obejrzeć plebanię. Teraz jest już jednak płot i można tylko z daleka poobserwować.
Mało kto z ludzi spoza wsi wie o tej historii. Myślę, że chociaż trochę przybliżyłem dzieje dawnej parafii.

Kościół Ewangelicki (podziękowania dla pani Lucyny Zabrockiej)Mapka

Dawna plebania
Cmentarz Ewangelicki
a później Ośrodek Zdrowia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz