sobota, 25 maja 2013

Powstają pola do gry w bule

W gminie Czersk powstają pola do gry w bule(pentaque lub bocce). Przypomnijmy, gra jest doskonałym  pomysłem na spędzanie wolnego czasu. Staje się coraz bardziej popularna także w Polsce ze względu na jej towarzyski charakter.

Pola o wymiarach 12mx4m przygotowują w ramach unijnego projektu członkowie Stowarzyszenia „Nasz Łąg – nasza wieś”. Utwardzone m.in. tłuczonym kamieniem place do gry wykonano już w Łęgu i Czarnej Wodzie. Dziś(15.05.) zakończono prace w Czersku w Parku Borowiackim. W przyszłym tygodniu powstaną kolejne miejsca w Rytlu i Borsku.

W czerwcu zostaną przeprowadzone szkolenia – zasady gry, itp. – dla zainteresowanych osób. Wkrótce w portalu wizjalokalna.pl pojawi się ogłoszenie o konkretnych terminach.
Docelowo w każdej miejscowości zarządcy terenu będą mogli udostępniać zakupione zestawy metalowych kul do gry.

-  Jest to narodowa gra Francuzów, wywodząca się z okolic Marsylii. Pentaque można rozgrywać na każdej płaskiej powierzchni, umożliwiającej swobodną grę. Komplet składa się z 8 metalowych kul i jednej mniejszej, drewnianej kulki zwanej "świnką" lub "kuszonką" oraz miarki. Celem gry jest umieszczenie swoich kul jak najbliżej świnki i jednocześnie bliżej, niż zrobił to przeciwnik. Można to zrobić rzucając swoją kulę jak najbliżej świnki lub wybijać bule przeciwnika, które już są najbliżej świnki – mówi Wiesław Lipski, prezes Stowarzyszenia „Nasz Łąg – nasza wieś”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz