czwartek, 15 lutego 2018

Po 2020 elektryfikacja linii Tczew- Chojnice?

Lepsze podróże będą między Tczewem a Czerskiem i Chojnicami oraz w stronę Tucholi i Wierzchucina. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała umowę na przygotowanie dokumentacji przedprojektowej na modernizację ponad 220 km linii, na których znajduje się 26 stacji i przystanków. Wartość umowy to prawie 5 mln zł netto.Działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zakładają poprawę oferty przewozowej w regionie m.in. przez zelektryfikowanie odcinków analizowanych linii. Istotny stanie się ciąg transportowy Chojnice – Tczew, który zapewni komfortowe podróże również do Gdańska, Sopotu i Gdyni. Poprawi się poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Zwiększy się punktualność przewozów, dzięki lepszemu prowadzeniu ruchu pociągów.

Najdłuższymi analizowanymi odcinkami linii będą: Chojnice – Tczew (nr 203), Wierzchucin – Chojnice (nr 208), Chojnice – Człuchów (nr 210). Projekt obejmuje także krótsze około dwukilometrowe odcinki linii Śliwice – Bąk (nr 215), Lipowa Tucholska – Szlachta (nr 743) i Lipowa Tucholska – Szlachta Zachód (nr 744).

Zakłada się również przygotowanie dokumentacji przedprojektowej dwóch nowych linii o łącznej długości ok. 8,5 km. Niezelektryfikowanej – pomiędzy Człuchowem a Wierzchowem Człuchowskim oraz zelektryfikowanej – pomiędzy Łągiem Południowym a Łągiem Północnym.

Opracowanie dokumentacji powinno zakończyć się pod koniec 2019 roku. Pierwsze prace mają ruszyć po 2020 roku.  Do podpisania umowy między PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. a biurem projektowym TPF Sp. z o.o doszło 8 lutego.

- Bardzo się cieszę. Jest to dla Chojnic i okolic wielkie wydarzenie - komentuje poseł Aleksander Mrówczyński, który od początku kadencji działa w temacie kolei. To za sprawą parlamentarzysty w Chojnicach odbyła się debata kolejowa i wyjazdowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury. - Będę dalej zabiegał o zwiększenie połączeń na styku województwa - zapowiada poseł PiS. A w najbliższych planach starania o dołożenie jednego wagonu do pociągu relacji Gdańsk - Chojnice. Na brak miejsca skarży się brać studencka.

Źródło: www.chojnice24.pl

2 komentarze:

  1. Raczej ED250 nigdy nie zagości na Rytelskiej stacji. Jedynie mogą liczyć na niezmodernizowane EN57

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiem, taka twórczość artystyczna. Ale pomarzyć zawsze warto.

    OdpowiedzUsuń