piątek, 4 października 2013

Kaszubska Marszruta utrudnieniem dla mieszkańców

Budowa ścieżek rowerowych w ramach ´Kaszubskiej Marszruty´ trwa. Taka droga powstaje także w Rytlu - na razie od strony Czerska.

Jednak inwestycja, która ma być ułatwieniem dla rowerzystów, jest utrapieniem dla niektórych właścicieli posesji, przy których ścieżka ma przebiegać.

- Mamy dwie bramy, ale bez żadnych konsultacji zdecydowano za nas, że jedną powinniśmy zlikwidować - już teraz stanął tu bardzo wysoki krawężnik - skarży się mieszkanka Rytla:
- Mamy dwa wjazdy: ten wjazd jest dla samochodu osobowego, to jest wąski wjazd, czyli żaden samochód dostawczy z materiałem budowlanym, z węglem - nie wjedzie. Jest drugi wjazd, na takie większe samochody. Dopiero teraz dowiadujemy się właśnie, że ma być zlikwidowany. 

Dwoje właścicieli posesji, którzy mają podobny problem, napisało w tej sprawie do czerskiego ratusza - Tłumaczy naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego w czerskim Urzędzie Miejskim Edmund Krut:
- O zgodzie na wjazd decyduje GDDKiA, zarządca drogi. Jeżeli on zgodę wyrazi, że pan czy tam pani chce utworzyć wjazd, to zapewne taką zgodę otrzyma. Nawet gmina może oczywiście tutaj pomóc w tym zakresie, że uzasadni, nawet pismo możemy przygotować w ich imieniu.

- Jeżeli dana posesja ma dwa wjazdy wybudowane zgodnie z przepisami, to powinny one być uwzględnione podczas budowania ścieżki rowerowej - tak zastępca dyrektora do spraw inwestycji GDDKiA w Gdańsku, Waldemar Chejmanowski, komentuje problemy mieszkańców Rytla.

- W sytuacjach spornych mieszkańcy powinni interweniować u wykonawcy i w naszym biurze w Człuchowie - mówi Radiu Weekend Chejmanowski:
- Może projektant coś przeoczył, może nie zauważył. Każdy tutaj patrzy na to, sprawdza, analizuje takie elementy i później podejmuje się decyzję, czy te dwa wjazdy były wcześniej, czy też nie było.

Zgodnie z przepisami każda posesja musi mieć dostęp do drogi publicznej. Liczba wjazdów nie jest jednak określona. Przy budowie każdego kolejnego trzeba zdobyć pozwolenie zarządcy drogi. Posesje w Rytlu powstały ponad 40 lat temu. W tym czasie i zarządca drogi, i przepisy zdążyły się już zmienić.artykuł p. Michała Drejer
weekendfm.pl

Jutro postaram się dodać nowe fotki z budowy drogi rowerowej i berlinki :)
Pozdrawiam :) 

2 komentarze:

  1. ......a co z miejscami parkingowymi pod Kościołem od strony Berlinki ? Na ścieżce rowerowej przecież nie można parkować , nawet na czas Mszy Św.

    OdpowiedzUsuń
  2. Widać, że ktoś robi to w sposób nieprzemyślany i zamiast pomagać, zwyczajnie szkodzi mieszkańcom.

    OdpowiedzUsuń