piątek, 6 kwietnia 2018

Nowy wóz bojowy OSP RYTEL

Po raz kolejny komenda chojnickiej straży pożarnej zamieniła się w miejsce wizyty wysokiej rangi polityka. Miejsce to nie zostało jednak wybrane przypadkowo, bowiem właśnie w „sercu” straży pożarnej wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński w asyście komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Leszka Suskiego oraz wojewody Dariusza Drelicha wręczył strażakom ochotnikom z Rytla kluczyki do wozu strażackiego, a także wręczył odznaczenia strażakom i promesy samorządowcom.
Co prawda do ochotników z Rytla nie trafił dziś nowiutki wóz strażacki prosto z fabryki, ale chyba nie mają powodów do narzekania, gdyż dostali pojazd w dobrym stanie ze Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, gdzie wykorzystywany był on do ćwiczeń. Wcześniej wiceminister wręczył kilkadziesiąt odznaczeń dla strażaków z województwa pomorskiego oraz dwa dyplomy za zaangażowanie w ratowaniu życia i zdrowia oraz mienia po sierpniowej nawałnicy strażakowi Grzegorzowi Zięcikowi oraz ratownikowi Mateuszowi Orlikowskiemu.
Natomiast samorządowcy z województwa pomorskiego, w tym przedstawiciele gmin z naszego regionu, otrzymali promesy na pokrycie kosztów odbudowy m.in. dróg i infrastruktury po sierpniowej nawałnicy. MSWiA na wniosek wojewody pomorskiego przyznało dotację na pełną wnioskowaną przez samorządy kwotę 43,5 mln zł (38,8 mln zł na drogi oraz 4,7 mln zł na inne obiekty infrastruktury). Samorządy do poszczególnych inwestycji będą musiały dołożyć po 20 proc.
Do gmin z powiatu chojnickiego oraz do samego powiatu chojnickiego trafi łącznie połowa tej kwoty – 22 mln zł. Najwięcej, bo blisko 10 mln zł otrzyma miasto i gmina Brusy. Gmina Chojnice otrzyma 5,7 mln zł, powiat chojnicki 5 mln zł, miasto i gmina Czersk prawie 1,3 mln zł. Do gminy Dziemiany trafi 3,7 mln zł, gminy Lipusz 3,9 mln zł, gminy Parchowo 1,2 mln zł, gminy Sulęczyno 1,2 mln zł, powiatu bytowskiego 6,6 mln zł i powiatu kościerskiego 5 mln zł.
Bez wątpienia środki te pomogą samorządom w odbudowie dróg i infrastruktury po nawałnicy i nie ma wątpliwości, że te pieniądze się po prostu należały. Wiceminister Jarosław Zieliński podziękował samorządowcom oraz służbom za ich starania po sierpniowej nawałnicy, a strażakom z OSP w Rytlu życzył, by ich nowy wóz nadal służył tylko do ćwiczeń i nie musiał być używany w akcjach. W mieniu druhów z Rytla za pojazd podziękował Sławomir Woziński.
Tekst i fot. (olo)

www.wizjalokalna.pl

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz