czwartek, 22 sierpnia 2013

„Nagrobki zostały usunięte”

- Zniknęło ponad dwadzieścia nagrobków z cmentarza ewangelickiego w Rytlu przy ul. Dworcowej. Próbowałam pytać w urzędzie miejskim w Czersku co się stało, ale nie otrzymałam żadnych precyzyjnych informacji.
Podobno na przełomie czerwca i lipca br. gmina wynajęła firmę, która usunęła stare płyty. Pozostawiono na miejscu tylko trzy nagrobki. Chyba żadnych ekshumacji nie było. Co dalej z tym terenem będzie się działo? Nie wiadomo. Nikt nic nie wie – pisze nasza czytelniczka, która przysyła również aktualne zdjęcia terenu byłego cmentarza ewangelickiego.

- W uzgodnieniu z zarządcą i właścicielem terenu, gdzie znajdował się cmentarz, czyli parafią ewangelicko – augsburską w Bydgoszczy, stare - zniszczone już nagrobki zostały przez nas usunięte. Chcemy w tym miejscu utworzyć teren wypoczynkowy. Jest to plac zadrzewiony, zamontujemy tutaj m.in. ławeczki. Pastor Marek Loskot z bydgoskiej parafii zobowiązał się do przygotowania tablicy pamiątkowej informującej o byłym cmentarzu ewangelickim. Żadnych ekshumacji, tak jak w przypadku zagospodarowania terenu byłego cmentarza przy ul. Chojnickiej w Czersku, nie było. To był cmentarz z okresu sprzed II wojny światowej. Chciałem zapewnić, że wszystkie prace są wykonywane w porozumieniu z właścicielem terenu – wyjaśnia burmistrz Marek Jankowski.

wizjalokalna.pl


1 komentarz:

  1. bardziej na miejscu było by odnowienie tych nagrobków a nie ich likwidacja

    OdpowiedzUsuń